A szebb időjárással nem csak a rovarok és a legyek élednek fel, hanem a rágcsálók is előkerülnek téli búvóhelyükről. Főként a lakónegyedekben rosszabbodott a helyzet. A lakosok kora este vesznek észre élelem után járkáló egyedeket, többnyire a kukák környékén.
A patkányok iránti hozzáállás vegyes: néhányan félelemmel, mások utálattal tekintenek rájuk, pozitív érzelmeket szinte senki sem táplál a betegségeket hordozó, kártékony rágcsálók iránt. Azok, kik a bátrak táborába tartoznak, megpróbálnak fellépni a kártevők ellen. Azt gondolná, nem is olyan rossz a tényállás, bár a képek mást mutatnak.
A 17-es negyed lakója ezt írta a fényképe (a fenti montázsban szerepel) mellé: „A 17-esben este felé patkány invázió van.” Egy másik képet (a fenti montázsban ez is szerepel) is kaptunk egy szatmáritól, aki a városközponti szaporulatra panaszkodik: „Úgy tűnik, egyre több a patkány, már az utcán is futkosnak.” A 14-es negyedben sem különb a szituáció. Az ott lakó ezt tapasztalja: „Itt szaladgálnak éjszaka fel és alá a fal mentén.”
A nemkívánatos vendégeink nem önszántukból szaporodtak el ilyen mértékben. A patkányfészkek olyan helyeken jönnek létre, ahol közel vannak a táplálékhoz, de kellő védettséget élveznek. A városok, főként a sűrűn lakott zónák tökéletes életteret nyújtanak akár nagyobb szaporulatok számára is, gondoljunk csak arra, milyen jól megélnek az állatok a pincékben és az épületek alatt. Élelemként az óriási szemetes konténerek öt csillagos étteremként szolgálnak. A probléma halmozódik, amennyiben a hulladéktárolók körül szemétdomb alakul ki.
A városi hulladékgazdálkodásnak is vannak korlátai, mind anyagi és eszközbeli értelemben. Jelenleg a szemét elszállításért felelős vállalkozás a lehetőségeihez mérten jár el az ügyben.
A helyzetre megoldásként egyrészt a hulladék mennyiségének csökkentése, kifejezetten a szerves hulladéké – mely élelmül szolgál a kártevőknek, másrészt a szelektív hulladékgyűjtés szolgálna. A köztisztaságért felelős vállalat a város több pontján és a lakónegyedekben is rendelkezik kifejezetten szelektív gyűjtésre felcímkézett konténerekkel. Az differenciált elszállítás is megoldott. Az emberek ennek ellenére egy vedérbe gyűjtik a háztartási szemetet. A szemeteszacskókat válogatás nélkül, az épp üres vagy kevésbé teli tároló egységbe hajítják.
A szelektív hulladékgyűjtés Szatmárnémetiben még tudományos fikció. Betudható ez a tájékozatlanságnak, az érdektelenségnek, de az „úgy is egy autóba ürítik” felfogásnak is. A felelősség azonban nem hárul – míg a lakosság nem változtat, ne csodálkozzon az elmérgesedő „patkányhelyzeten” sem.